Tuesday, September 27, 2022
Text Size

Information Page for "The Lion King Jr"

A Temple District-Wide Celebration

Students from Temple ISD Elementary, Middle and High Schools

PERFORMANCES:
January 27-28-29, 2022, at 7 p.m. (Please note the earlier time)
Sunday Matinee January 30 at 2 p.m.
Temple High School Auditorium

Tickets: $10 in advance, $15 at the door
(Reserved seats available at an additional charge)

 
CAST OF CHARACTERS

Rafiki, mysterious and wise mandrill = Saniyah Galbreath
Mufasa, king of the Pridelands and Simba’s father = Spencer Tolleson
Sarabi, queen of the Pridelands and Simba’s mother = Megan Brucker
Zazu, a hornbill; Mufasa’s loyal yet fretful attendant = Hanna Prince
Scar, Mufasa’s jealous brother = Sean Mann

Young Simba, a curious, eager lion who will one day be King = Jerico Taylor
Simba, older version of Young Simba = Jesus Garcia
Young Nala, a spunky, brave lioness and Simba’s best friend = Payton Mcclain
Nala, older version of Young Nala = Ash Hauersperger
Sarafina, mother of Nala = Taylor Larry

Banzai, a scruffy hyena who serves Scar = Angel Santiago
Shenzi, a scruffy hyena who serves Scar = Alivea Johnson
Ed, a dimwitted hyena who serves Scar = Hayden Korsmo

Timon, a sarcastic, outgoing meerkat = Thomas Painter
Pumbaa, a gentle, kind-hearted warthog and Timon’s best friend = Terry Austin

Lionesses = Macy Ziehr, Avery Tarbet, Apple Herrera,
     Taniyah Cody, Natalie Greenfield
Boy Lion = Marcus Hernandez
Additional Hyenas = Rochelle Lopez, Brinley Belson, Colin Fowler,
     Carter Jones, Nash Belson
Baby Elephant = Landon Moore
Mouse = Emerson Betik
Big Cheetah = Skylar Gordon
Baby Cheetahs = Madeline Hutton, Esmeralda McCarty

Giraffes = Brennen Lee, Makale Edwards
Zebras = Rania Ahmed, Juliana Rhodes, Sydney Fisher, Jose Rodriguez
Baby Zebras = Evelyn Johnson, Annette Childress, Maya Clements
Gazelles = Alicia Vargas, Moises Hernandez-Arias, Jenna Bubenik,
     Sydney Mayo, Emory Corley, Elliette Wood

Tiered Bird = Michelle Boyles
Bird Whirlers = Antonio Gordon, Victoria Stanley, Ana Gomez, Catylnn Hassell
Bird Girls = Kelyn Smith, Kolbie Ticknor, Leila Del Valle,
     Kathryn Ditch, Lorena Flores, 
Vulture = Isaiah Owens-Williams

Rhinos = Michael Barfoot
Baby Rhino = Roger Roberts, Cadance Edwards
Monkeys = Sarontre Johnson, Adrienna Woods, Trinity Galbreath, Jack Justice,
     Brayden Edwards, Carmel Ankron, Teresa Do, Reece Beimer, Braylon Edwards
Ostriches = Sandra Garcia, Bailey Felix, Kennedi Eidson, Alyssa Aleman

Meerkats = Andrew Essary, David Hernandez, Zach Brischke,
     Katriel Ferris, William Baugh, Alantis Watkins,
     Jacob Edwards, Savannah Bristow
Hedgehogs = Jasmine Gray, Daryan Sippy, Asia Fulbright,
     J’Liece Suarez, Sharice Tolson, Jade Edwards
Peacocks = Jennifer Kennedy, Reyna Russell, D’Ayla Bell-Mayse, 
     Tessah Stephens, Evelyn Essary, Alona Bryant,
     Kaisley Ward, Au’bree Kemp

Badgers = Parker Carnathan, Mila Bryant, Kani Bowers, Ffion Elsner
Wildebeests = Shane Godfrey, Brock Luna,  Cameron Smith, Henry Eminger
Tigers = Joshua Liller, Kristian McCarthy, Rayshaun Owens-Williams,
     Nickolas Ramos, Blake Thompson

Grassland Teachers = Josh Clements, Kristine Burnett, Lynn Metters,
     Cheryl Nelson, Joy Lohse, Heidi Belson, Laura Betik,
     Mona Churchwell, Courtney Mitchell, Nara Nataro, Jason Mayo

 

 
PRODUCTION STAFF

Director = Natasha Tolleson
Musical Directors = Cameron Roucloux, Megan Burt
Lights & Sound Director, Choreographer = Kayla Stewart
Technical Director = Alicia Green
Costume Consultant = Janet Donaldson
Publicity Consultant = Jody Donaldson

Stage Manager = Kelsi Seiter
Assistant Stage Manager = Alyssa Maggitt

Set Crew = Jacob Edwards, Jennifer Kennedy, Erick Martinez, Carson Oakes,
   Aracely Placencia, Danae Hardister, Aiden Wozniak

Props Crew = Alyssa Maggitt, Zander Gentry     

Costume Crew = Jayden Maiani, Carolina Rodriguez, Alyssa Olivares, Courtney Goodson,
     Sophia Pacheco , Bianca Rios, Abby Argabright, Emma Herron,
     Ashlea Hickey, Nadiyah Stephens, Alayna Ramirez, Gracin Ivy, 

Hair and Makeup Crew = Emily Perkins, Andreanna King, Victoria Hamby, Roosevelt Zuniga

Light Crew = Janice Cody, Elias Flowers, Mason Abbey, Brooke Alexander,
     Fintan McBride, Jeremiah Felix, Allisandra Randle

Sound Crew = Holden Rounds, Mekena McVean, Matthew Fulmer

Publicity Committee = Ffion Elsner, Colin Fowler, Natalie Greenfield, Hanna Prince

House Manager = Carson Oakes

Front of House = Theatre Students and Members of Thespian Troupe #1966

Last updated: January 20, 2022

 

DELETED from cast or production staff = Kiara Edwards, Jaxon Shaler, Colleuis Davis, Christian Jackson, Daidrion Glover, Samantha-Bree Knight, Arabella Aguilar, Haley Smith, Nila Anderson, Maddison Rios Padilla, Ian Botts, Eva Aguilar, Ezra Cuellar, Madeline Terry, Kaylee Ockleberry, Zariah Montgomery, Charlie Bowker, Cynthia Swaim, Faith Bryant, Chiyna Granderson, Ariunna Wilson, Julia Calderon-Lewis, Jase Mayo, Megan Stokes, Jasmin Taylor, Ava Eucueda, Jonathan Gambe Jr., Shawn Knappenberger, Laura Natario, Sidney Johnson, Andrew Fredette, Aiyana Stone, Brayton Edwards, Jordan Curry, Diamond Nickson, Phillip Peake, Ariana Delgado, Brianna Constant, Alajzha President, Katelynn Easterling, Kadence Fraser, Nicole Castillo, Lola Gonzalez, Michael Phillips, Tayshun Folkes, Alison Santiago, Tomiko Thompson, Jordyn Villareal, 

 

  

 

 

 

ThespiansR.Us

Thespian Troupe #1966
Temple High School
Theatre Arts Department
415 South 31st Street
Temple, TX 76504

Director
Kayla Stewart
Office 254-215-7278
kayla.stewart@tisd.org

Assistant Director
Evan Scott

Technical Director
Andy Reed

YouTube (thespiansrus)
TWITTER Account

30 Years

Temple's UIL One-Act Play Team has been a District Champion for 30 years in a row (as of March 2022). No other UIL team at Temple High holds such a record.

Free Newsletter

Temple High Thespians
EMAILED
NEWSLETTER

CLICK HERE to sign up

2020-2021 Highlights

Texas Thespians:
18 Students Advance to
International Competition

State Champion:
Thespian Team Tech Design

Three Films Advance in
UIL Film Contest

Five State Qualifiers
in UIL Theatrical Design;
Group Wins Bronze Medal

District Speech: 10 of 15
Advancers were from Temple,
Two District Team Champs

UIL One-Act Play Student Body
Advances to State Meet
(5th Time in the last 6 Meets)
Final 8 out of 249 schools

State 2nd Runner-Up, UIL
Theatre Team Champions

2019-2020 Highlights

Texas Thespian Convention
Six Events Advance to
International Competition

Named a Texas Thespian
Outstanding Troupe (1 of 6)

Named Texas Thespian
All-Star Troupe (1 of 23)

Second Place in Texas
Team Mask Making

Performed Marathon Play
Wilderness for 500 people

UIL One-Act Play Mac Beth
District Champion. Contests
after district were cancelled

2018-2019 Highlights

Mrs. Tolleson Named a
TETA Educator of the Year

Texas Thespian Convention
All 8 Events Advance to
International Competition

STATE CHAMPION
Team Mask Making

STATE CHAMPION
Team Set Design

Nominee, Texas Thespian
Troupe of the Year (1 of 6)

5th Place
Baby with the Bathwater

Texas UIL 6A State Finals
One-Act Play Competition
(Out of 254 schools)

5th Place in Texas, Div. 2
UIL Dramatic Design Group

2017-2018 Highlights

Texas Thespian Convention
All 10 Events Advance to
International Competition
(More than any other troupe)

Texas Thespian Performance
of Wonder of the World

Texas Thespian All-Star
Troupe (1 of 10 in Texas)

Nominee, Texas Thespian
Troupe of the Year (1 of 3)

4th Place On the Verge
Texas UIL 5A State Finals
One-Act Play Competition
(Out of over 250 schools)